Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Az Európai Bizottság fokozatosan kivezetné az energiaár-szabályozást, és kész kötelezettségszegési eljárást indítani azon tagállamok ellen, akikkel nem tud erről kétoldalú tárgyalások során megegyezni – írja a Bruxinfo.
Klaus-Dieter Borchardt, az Európai Bizottság belső energiapiacért felelős igazgatója egy eheti konferencián azt mondta: a Bizottság akár az Európai Bíróságig is elmegy, hogy kikényszerítse a villamos áram és a földgáz árszabályozásának megszüntetését az ellenszegülő tagállamoktól – írja a Bruxinfo. A Bizottság szerint például Magyarországon olyan körülmények állnak fönn, mely alapján megszüntethetőnek vélik a háztartások és a kis- és középvállalkozások esetében az árszabályozást.
A magyar kormány szerint azonban ennek feltétele lenne, hogy Közép-Európában a nyugat-európaihoz hasonló likvid, diverzifikáltabb gázpiac jöjjön létre. A kormány szerint a központi árszabályozás nem akadálya a belső energiapiaci célok elérésének, és ezért nem is tervezi a közeli jövőben annak kivezetését.
Borchardt a következő pár hónapban kétoldalú tárgyalások folyamán próbálja meggyőzni azokat az országokat, akiknél szerinte semmi akadály nincs az energiapiac liberalizációnak. Bulgáriával például jól haladnak a tárgyalások.